Home Patron szkoły
PDF  Array Drukuj Array

Patron Szkoły – Wincenty Manierski

 

Wincenty Manierski urodził się w 1860 roku w Borku Starym koło Tyczyna jako syn Mateusza i Marii z Ochockich. Jego rodzina, z wyjątkiem matki, zmarła na cholerę. Przez rok pracował jako nauczyciel we wsi Załęże koło Dębowca. W 1883 r. przybył wraz z matką do Jedlicza obejmując posadę nauczyciela w nowo wybudowanej , jednoklasowej szkole podstawowej. Początkowo powierzono mu stanowisko nauczyciela prowizorycznego, a w 1884 r. otrzymał nominację na stanowisko nauczyciela rzeczywistego. Dnia 26 listopada 1898r. Rada Szkolna Krajowa mianowała go nauczycielem kierującym jedlicką szkołą.

            Wincenty Manierski był inicjatorem budowy murowanej szkoły czteroklasowej, której otwarcie nastąpiło 28 maja 1903 r. Później, gdy trzy sale stały się niewystarczające, dzięki jego inicjatywie w 1912 roku,  powstał drugi budynek. Dzięki temu szkoła w Jedliczu zyskała wyższą rangę, stając się szkołą sześcioklasową.

            Za wieloletnie zasługi oświatowe i edukacyjne otrzymał 12 grudnia1912 roku od Ministra Wyznań i Oświaty zaszczytny tytuł dyrektora.

            W czerwcu 1914 r. Wincenty Manierski wziął udział w III polskiej pielgrzymce do Ziemi Świętej. Powrócił do Jedlicza 16 lipca, a 28 lipca 1914 r. wybuchła I wojna światowa. W sierpniu zorganizowano w Krośnie Powiatowy Komitet Narodowy, do którego został powołany. Jego zadaniem, jako dyrektora szkoły, było zachęcania młodzieży do wstępowania w szeregi Legionów Polskich. Ze względu na grożące mu niebezpieczeństwo we wrześniu opuścił Jedlicze. Powrócił 10 czerwca 1915 roku ponownie obejmując obowiązki służbowe. Po zakończeniu działań wojennych jego troską stało się odrestaurowanie zniszczonych wnętrz budynków oraz naprawa sprzętów szkolnych. Wincenty Manierski pracował w szkole w Jedliczu do 1926 roku, kiedy odszedł na emeryturę.

            Był człowiekiem energicznym, o czym świadczy jego działalność na terenie Jedlicza. Założył w 1883 roku Kółko Rolnicze, w 1908 roku Kasę Stefczyka, był też organizatorem Koła Młodzieży.

            Rodziny nigdy nie założył. Mieszkał w pokoiku mieszczącym się w budynku szkoły. Zmarł 11 września 1936 r. Został pochowany na cmentarzu w Jedliczu.

Od 25 października  2011 roku Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół Publicznych w Jedliczu nosi jego imię.

 

 

 

 

BIP

 

 

Odwiedzający

Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości 

Statystyki

Odsłon : 1956416

Pogoda