Home Aktualności Lekcja historii na deskach teatru.
PDF 

        30 stycznia 2020 roku uczniowie klas ósmych obejrzeli w RCKP w Krośnie spektakl Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia pt. „Kamienie na szaniec”.

         Bohaterowie spektaklu – Alek, Rudy, Zośka i inni, to pokolenie słynnych Kolumbów, bohaterów – gigantów na zawsze wpisujące się w polską świadomość narodową i stanowiące punkt odniesienia do wszelkich prób opisywania pojęcia patriotyzmu i poświęcenia. Młodzi ludzie, absolwenci prestiżowego gimnazjum Stefana Batorego, aktywni harcerze i cenieni sportowcy, w innych warunkach tworzyliby elitę intelektualną naszego kraju, który po 123 latach rozbiorów i zrzuceniu jarzma zaborców dynamicznie rozwijał się zarówno wewnętrznie, jak i na arenie międzynarodowej.           
         Niestety, kres II Rzeczpospolitej przyniósł wybuch II wojny światowej i to właśnie w dobie tak strasznej próby mogły się ukazać w całej pełni najszlachetniejsze cechy charakteru naszych bohaterów.

         Niezłomność, lojalność, koleżeństwo, ale też męstwo, odwaga w obliczu wroga i hart ducha to cechy, które dzisiaj powinny stanowić wzór do naśladowania dla współczesnej młodzieży, która w szaleńczym i stechnicyzowanym globalnym społeczeństwie nierzadko zapomina o tym co najważniejsze, o pryncypiach, za które ich rówieśnicy ponad 70 lat temu walczyli i często oddawali swe życie.

         „Kamienie na szaniec” to spektakl, w którym lekcja historii przeplata się z opowieścią o miłości, patriotyzm z humorem, a klęska przekuwa się w nadzieję zwycięstwa.

         Ciekawa technika łączenia sztuki teatralnej z archiwalnymi materiałami filmowymi pozwoliła oddać klimat czasu wojny i okupacji.

 

 Iwona Dobosz
 Celina Buczyńska

 

 

BIP

 

 

Odwiedzający

Naszą witrynę przegląda teraz 60 gości 

Statystyki

Odsłon : 1912174

Pogoda