Home Aktualności "Ktoś tutaj był i był"
PDF 

 

Ktoś tutaj był i był,
a potem nagle zniknął
i uporczywie go nie ma.

Wisława Szymborska

 

Rozpoczynający się listopad jest czasem szczególnie poświęcanym na refleksję i wspomnienie tych, którzy odeszli. Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęcało wszystkie placówki oświatowe do wzięcia udziału w akcji „Szkoła pamięta”. Jej celem jest upamiętnienie osób i wydarzeń związanych z historią szkoły i lokalnej społeczności.

Również nasza szkoła włączyła się w tę inicjatywę. W ramach przedsięwzięcia, uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili jedlicki cmentarz, by uporządkować mogiły, uczcić pamięć i złożyć kwiaty na grobach osób w sposób szczególny związanych z naszą miejscowością. Wspominali zarówno swoich bliskich zmarłych, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.  Uczniowie zapalili znicze na mogile córek Marii Konopnickiej – Laury Pytlińskiej i Zofii Mickiewiczowej, a także na miejscu spoczynku dwudziestu dwóch bohaterów rozstrzelanych przez Niemców w lutym 1943 roku, na grobie kpt. Stanisława Betleja - komendanta miejscowej placówki AK, oficera II Armii Wojska Polskiego, na mogile powstańca styczniowego-Dominika Jedlińskiego oraz Wincentego Manierskiego – patrona szkoły. Nie zapomniano również o zmarłych nauczycielach, którym wspólnota szkolna jest i zawsze będzie wdzięczna za ich pracę.  

Młodzież naszej szkoły uczestniczyła również w uroczystości poświęcenia odrestaurowanych nagrobków Tytusa Trzecieskiego – jednego z założycieli przemysłu naftowego w Polsce oraz jego żony Anny.

 

BIP

 

 

Odwiedzający

Naszą witrynę przegląda teraz 44 gości 

Statystyki

Odsłon : 1913311

Pogoda