Home Aktualności Dzień Krajobrazu.
PDF 

 

XXI wiek często nazywany jest stuleciem ekologicznym, bowiem świadomość społeczeństwa dotycząca ekologii zdecydowanie wzrosła w przeciągu ostatniej dekady. Niestety Ziemia ciągle zmaga się z kilkoma globalnymi problemami, które zagrażają życiu roślin, zwierząt i ludzi. W czołówce znajdują się zanieczyszczenia wód oraz działalność człowieka prowadząca do stopniowej degradacji środowiska na skutek zaspokajania potrzeb, co z kolei wiąże się ze wzrostem liczby odpadów komunalnych.

Poprzez nierespektowanie podstawowych standardów ochrony środowiska naturalnego i ekologii coraz więcej toksycznych substancji trafia do zbiorników wodnych. Szacuje się, że jedna trzecia społeczeństwa cierpi na niedostatek wody pitnej a na choroby przewodu pokarmowego, spowodowanych spożywaniem skażonej wody, umiera rocznie około 1,5 mln dzieci na świecie. 

Celem podniesienia świadomości dzieci i młodzieży na temat roli wody w kształtowaniu i funkcjonowaniu krajobrazów Szkoła Podstawowa w Jedliczu w bieżącym roku szkolnym aktywniewłączyła sięw obchody trzeciego Międzynarodowego Dnia Krajobrazu ustanowionego przez Radę Europy na dzień 20 października.

Z tej okazji 15 października uczniowie klas VII-VIII wyruszyli na rajd pieszy szlakiem Dukla-Cergowa (716 m n.p.m.)-Zawadka Rymanowska oraz wygłosili referat przez szkolny radiowęzeł pt. „Niezwykłe właściwości wody oraz jej wpływ na całość życia przyrodniczego”. W szereg działań wpisano również szkolny konkurs „Woda w krajobrazie”, którego laureatami zostali:

 

Imiejsce - Aleksandra Kowalska – kl. 8b

II miejsce - Weronika Winiarska – klasa 8b

III miejsce - Miłosz Obłój – klasa 7a

Mamy nadzieję, że konsekwentne podejmowanie działań proekologicznych będzie przyczyniało się do kształtowania właściwych nawyków już od najmłodszych lat i doprowadzi do odbudowywania mocno zachwianej harmonii między człowiekiem a przyrodą. Punktem wyjścia dla każdego z nas niech będzie odpowiedź na pytanie: Co ja mogę zrobić dla Ziemi?

Mirosława Świdrak

Alicja Zdebska

Bożena Łańczak

 

 

 

BIP

 

 

Odwiedzający

Naszą witrynę przegląda teraz 52 gości 

Statystyki

Odsłon : 1913375

Pogoda