Home Aktualności Pielgrzymka do Częstochowy.
PDF 

 

Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czy­tają tyl­ko jedną stronę.

św. Augustyn

 

 

 

W dniach 16-17 maja br. ósmoklasiści oraz uczniowie klas trzecich gimnazjum uczestniczyli w pielgrzymce do Częstochowy. Organizatorem wyjazdu był p. Mariusz Czekański, a opiekę nad uczniami sprawowali: p. Barbara Krawczyk, p. Anna Ginalska, p. Bożena Janocha, p. Renata Makoś, p. Matylda Drzymała, p. Michał Stój oraz ks. Marek Duda.

W drodze do celu zatrzymali się w Wadowicach, by odwiedzić Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II – muzeum  dokumentujące życie i działalność kapłańską, a także związki papieża z Wadowicami. Misją Muzeum jest upamiętnianie i upowszechnianie wiedzy na temat życia i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, którego pontyfikat i przesłanie zajmuje wyjątkowe miejsce w polskim dziedzictwie narodowym. To niezwykłe miejsce stara się przekazywać kolejnym pokoleniom osobę Jana Pawła II – jako wzór człowieka szlachetnego, mądrego, otwartego na innych ludzi, cieszącego się autorytetem i szacunkiem. Po pobycie w muzeum uczestnicy wyjazdu udali się do pobliskiej kawiarenki, by skosztować papieskich kremówek.

Następnie wyruszyli do Oświęcimia, gdzie zwiedzili Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wizyta w tym miejscu stanowi wstrząsające przeżycie; budynki, zdjęcia, opisy i przedmioty przywołują przerażające wydarzenia z przeszłości oraz nie pozwalają przejść obok nich obojętnie. „To się wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć” jest najważniejszą nauką, którą każdy powinien wynieść z Auschwitz. Po tej niezwykle ważnej lekcji uczestnicy wycieczki dotarli do Częstochowy, gdzie wkrótce po przybyciu udali się na Apel Jasnogórski.  Sanktuarium wraz z klasztorempaulinów w Częstochowie, położone na wzgórzu Jasna Góra, to jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz najważniejsze centrum pielgrzymkowe katolików w Polsce ze znajdującym się tutaj Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej oraz zbiorem wielu innych dzieł sztuki, najczęściej sakralnej, stanowiących w większości dary wotywne wiernych.

Drugi dzień pobytu w Częstochowie to uczestnictwo w ceremonii uroczystego odsłonięcia Cudownego Obrazu Matki Bożej i porannej mszy oraz  zwiedzanie zabytków Jasnej Góry. Po opuszczeniu miejsca kultu religijnego młodzież udała się do Podzamcza, aby obejrzeć malownicze ruiny tamtejszego Zamku Ogrodzieniec i rozciągające się z ich szczytów imponujące panoramy. Historia zamczyska sięga XIV wieku. Było ono w tym czasie niemym świadkiem wielu wydarzeń historycznych, takich jak np. potop szwedzki, a także stało się miejscem ekranizacji seriali i filmów, m.in. ,,Janosika” Jerzego Passendorfera czy ,,Zemsty” Andrzeja Wajdy.

W drodze powrotnej uczniowie zatrzymali się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach.

Po wyprawie, pełnej wrażeń i nowych doświadczeń , powrócili do Jedlicza, a pielgrzymka na długo pozostanie w ich pamięci.

 

 

 

 

 

BIP

 

 

Odwiedzający

Naszą witrynę przegląda teraz 65 gości 

Statystyki

Odsłon : 1910102

Pogoda