Home Aktualności Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
PDF 

         Zagłada Żydów, również Holocaust lub Holokaust
(gr. ὁλόκαυστος holokaustos – „całopalenie, ofiara całopalna”).

 

 

 

Shoah, Szoa – ludobójstwo około 6 milionów europejskich Żydów, dokonane w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę i wspierane w różnym stopniu przez uzależnione od niej państwa sojusznicze.

  1 lutego 2019 roku w naszej szkole obchodzony był Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Gminy Jedlicze – Pani Jolanta Urbanik, Przewodniczący Rady Miejskiej – Piotr Woźniak, Przewodniczący Komisji Oświaty – Roman Kopeć, Przewodniczący Rady Rodziców – Pan Piotr Waśko, pułkownik Stanisław Janusz z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Siostra Katarzyna Kowalska, Zofia Macek - historyk, regionalistka, autorka wielu książek. Nie zabrakło również emerytowanych nauczycielek z naszej szkoły – Pani Anny Krawczyk, Pani Amelii Zioło oraz Pani Marii Kopeć.

   Dla uczniów naszej szkoły prelekcję wygłosiła siostra Katarzyna Kowalska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z Syjonu. Opowiadała o roli Zgromadzenia w dialogu chrześcijańsko – żydowskim. Przedstawiła historię swojego zgromadzenia i jego działalności oraz przekazała ideę konieczności wzajemnego poszanowania.

    Następnie o historii Żydów na naszych terenach opowiedziała Pani Zofia Macek, która przybliżyła zgromadzonym temat obozu koncentracyjnego w Szebniach. Przytaczała relacje świadków, z którymi miała okazję porozmawiać.

   Hołd pomordowanym oddali również uczniowie naszej szkoły, którzy przygotowali program artystyczny związany z tematyką Holokaustu.

   Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik podziękowała dyrektorowi szkoły  Jolancie Smarzowskiej oraz wszystkim nauczycielom zaangażowanym w organizację spotkania. Nie próbujmy zmieniać historii, ona istniała. Dołóżmy wszelkich starań, aby ją poznać i trzymać się prawdy. Przyszłość budujmy  na solidnych fundamentach -  dialogu i poczuciu własnej tożsamości – mówiła Burmistrz.

 

 

 

 

BIP

 

 

Odwiedzający

Naszą witrynę przegląda teraz 44 gości 

Statystyki

Odsłon : 1927412

Pogoda