Home Aktualności Z kopyta kulig rwie…
PDF 

 

 

 

23 stycznia 46 uczniów klasy V a i b udało się na kulig do Stadniny Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie- największej w Europie stadniny koni tej rasy. Zimowa aura nie zraziła małych turystów nawet szczypiącą w policzki mroźną temperaturą. Zaopatrzeni w grube kurtki, szaliki, rękawiczki, czapki i solidne buty śmiało wyruszyli na spotkanie przygody.

 

Przywitały ich malownicze okolice Beskidu Niskiego, obficie przyprószone śnieżnym puchem. Kiedy donośny dźwięk dzwoneczków obwieścił przybycie zaprzęgów konnych gotowych do zimowej sanny, wszyscy wskoczyli na sanie i otuleni w ciepłe koce wyruszyli w krótką, ale ekscytującą zimową podróż po okolicznych lasach i bezdrożach. Nie obyło się również bez radosnej bitwy na śnieżki, której uczniowie oddawali się z często wielkim poświęceniem.

 

Wróciwszy z konnej przejażdżki, udali się do urządzonej w rustykalnym stylu Karczmy Huculanka, gdzie czekały na nich tradycyjne ruskie pierogi i gorąca herbata. Tutaj odpoczęli i zregenerowali siły. Po obiedzie odwiedzili miejscową Izbę Tradycji, w której obejrzeli wystawę złożoną ze zdjęć, wyróżnień, pucharów, dyplomów oraz rekwizytów związanych z huculszczyzną oraz postanowili poznać historię stadniny i ciekawostki związane z jej działalnością sportową i kulturalną. Na koniec czekała ich jeszcze szczególna atrakcja tj. możliwość pogłaskania i nakarmienia koni, które ufnie podchodziły do przybyłych.

 

W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki zatrzymali się jeszcze w Bieczu, gdzie w ciasnej i mrocznej baszcie miejskiego ratusza spotkali się z przewodnikiem, który wystąpił w roli kata z epoki i przybliżył im kulisy średniowiecznego prawa. Opowiedział im o okrytym infamią zawodzie kata oraz narzędziach jego okrutnego fachu. Ta krótka lekcja historii była już ostatnim punktem w harmonogramie podróży piątoklasistów, skąd ruszyli w kierunku Jedlicza z głowami pełnymi wrażeń.

 

Wychowawcy

 

Dagmara Słabniak

 

Bożena Łańczak

 

oraz opiekunowie

 

Beata Świątek

 

Iwona Dobosz

 

 

 

 

 

BIP

 

 

Odwiedzający

Naszą witrynę przegląda teraz 120 gości 

Statystyki

Odsłon : 1909272

Pogoda