Home Aktualności Mamy nowy Samorząd Uczniowski!
PDF 

 

Od samorządów uczniowskich do parlamentów świata.

Janusz Korczak

 

 

O tym, że dzieci i młodzież są kreatywni  i nie brak im ciekawych  pomysłów na rozproszenie szkolnej nudy, mogli przekonać się wszyscy, którzy śledzili emocjonujący przebieg tegorocznej kampanii wyborczych kandydatów na Przewodniczących Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. Wincentego Manierskiego w Jedliczu z oddziałami gimnazjalnymi.

O przywództwo w samorządzie ubiegało się aż 6 kandydatów: Katarzyna Dubiel, Konrad Filar, Victoria Gomółka, Katarzyna Haniebnik, Martyna Jurusik i Zuzanna Wasłowicz. Uczniowie podjęli wyzwanie z pomysłem i  skrupulatnością,  przygotowując  swoje obietnice  wyborcze. Kolorowe plakaty i ulotki prezentujące sylwetki  kandydatów oraz  ich programy wzbudzały wiele emocji u ich kolegów i koleżanek, którzy chętnie zapoznawali się z ofertą swoich faworytów. Nie obyło się również bez przysłowiowej „kiełbasy wyborczej”.

Dzień wyborów zaplanowano na 27 września, a jego tegoroczna oprawa była szczególnie uroczysta ze względu na obchodzoną w tym roku 100- tną rocznicę odzyskania niepodległości. Specjalnie powołane komisje wyborcze złożone z uczniów klasy V a od rana pracowały w lokalu wyborczym, w który przekształcono hol III pietra. Członkowie poszczególnych komisji sprawdzali dowody tożsamości wyborców, zbierali podpisy na listach,  rozdawali karty wyborcze oraz udzielali  niezbędnych informacji. Z 419 tj. uczniów klas IV-VIII i III gimnazjum uprawnionych oddano łącznie 369 głosów ważnych. Na koniec komisje przystąpiły do ich liczenia i sporządzenia protokołu wyborczego, który pokazał, że wszyscy kandydaci mieli swoje grono sympatyków. Finalnie na czele samorządu stanie Konrad Filar z klasy VII b, a rolę jego zastępcy pełnić będzie Victoria Gomółka. Ponadto w skład zarządu wejdą: Katarzyna Dubis, Katarzyna Haniebnik, Zuzanna Wasłowicz oraz Martyna Jurusik.

Serdecznie gratulujemy zarówno zwycięzcom jak i wszystkim uczniom startującym w „wyborczym konkursie”, doceniając ich odwagę i zaangażowanie. Przed nimi wciągająca przygoda z demokracją.

Pierwsze powyborcze spotkanie, podczas którego nowy zarząd spotka się z Dyrektorem szkoły, zaopiniuje dokumenty regulujące funkcjonowanie placówki, wybierze swoje sekcje i opracuje plan pracy na bieżący rok szkolny już niebawem.

Dzieciom i młodzieży życzymy  wielu ciekawych inicjatyw i sukcesów w ich wdrażaniu. Szczególnie pomocne w realizacji całego  przedsięwzięcia okazały się materiały merytoryczne nadesłane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej  w ramach  ogólnopolskiej akcji Samorządy maja głos, w której jedlicka placówka uczestniczy już po raz siódmy.

Opiekunowie SU:

Elżbieta Pitrus

Bożena Łańczak

Maciej Honkisz

 

 

BIP

 

 

Odwiedzający

Naszą witrynę przegląda teraz 47 gości 

Statystyki

Odsłon : 1912809

Pogoda