Home Aktualności Wycieczka pierwszaków do Skansenu ,,Karpacka Troja" w Trzcinicy.
PDF 

W dniu 25 maja 2017 roku uczniowie klasy I,,a” uczestniczyli w wycieczce do Trzcinicy, gdzie mieli okazję zwiedzić Skansen Archeologiczny Karpacka Troja. Obiekt ten od niedawna stał się  atrakcją turystyczną regionu. Miejsce ,w którym powstał Skansen, należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Uczniowie klasy pierwszej  z zainteresowaniem obejrzeli  ekspozycję muzealną, teren grodziska „Wały Królewskie” oraz park archeologiczny. W sali wystawowej można było zobaczyć wiele zabytków odkrytych podczas prac wykopaliskowych, na które składają się naczynia, wyroby z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości i rogu, a także brązu i żelaza. Wiele z nich jest zabytkami unikatowymi, uznawanymi za wspaniałe dzieła dawnej sztuki i rzemiosła.

Na grodzisku zrekonstruowano fragmenty wałów obronnych i domostw. W parku archeologicznym można podziwiać wioski z początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza, wykonane wg technologii stosowanej w pradziejach. Dzieci z dużym zdziwieniem, ale i zaciekawieniem oglądały dawne domostwa, sprzęty, słuchały o prehistorycznych zwyczajach. Była to dla nich wyjątkowa lekcja historii. Dużo emocji i wrażeń dostarczyło dzieciom wejście na platformę widokową (44m) , z której mogły podziwiać niesamowite widoki okolicy.

W drugiej części niecodziennej wycieczki uczniowie klasy I uczestniczyli w warsztatach ceramicznych. Z niecierpliwością czekamy na prace pierwszaków  ulepione z gliny podczas  zajęć  ceramicznych. Obiecano nam, że - po wypaleniu ich w piecu – wrócą do małych artystów.

Mariola Mijal-Urbanek

Ewelina Wilusz

 

 

 

BIP

 

 

Odwiedzający

Naszą witrynę przegląda teraz 54 gości 

Statystyki

Odsłon : 1914728

Pogoda