Home Aktualności Finał projektu „Cybernauci” w ZSP w Jedliczu.
PDF 

 

W bieżącym roku szkolnym Zespół Szkół Publicznych w Jedliczu przystąpił do realizacji kompleksowego projektu „Cybernauci”, którego celem jest  kształtowanie bezpiecznych zachowań w Sieci. Adresatem przedsięwzięcia są uczniowie, rodzice i nauczyciele.

12 października 2016r. uczniowie gimnazjum wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez  wykwalifikowanego trenera, który zwrócił uwagę młodzieży na zagrożenia czyhające w tzw. cyberprzestrzeni.

19 października odbyła się konferencja szkoleniowa wzmacniająca kompetencje rady pedagogicznej w zakresie przeciwdziałania cyberprzemocy, zwłaszcza tej rówieśniczej, niestety nasyconej hejtowaniem.

Akcję sfinalizowano 22 marca 2017r. podczas warsztatów szkoleniowych dla rodziców, nauczycieli oraz uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Poprowadziły je i przygotowały: Pani Alicja Dobosz- pedagog szkolny a zarazem koordynator poprawnej realizacji zaplanowanych zadań w ramach projektu na teranie ZSP w Jedliczu oraz  Pani Bożena Łańczak- nauczycielka języka angielskiego aktywnie uczestnicząca w tym  przedsięwzięciu.  W organizację włączyli się nasi  uczniowie.  Wystąpili w roli asystentów, a także dodatkowo samodzielnie wykonali dekoracje.

Uczestnicy pracowali w grupach na materiałach nadesłanych przez autorów projektu; m.in. obejrzeli prezentację, filmy edukacyjne nt. cyberprzemocy, analizowali zjawisko agresji w Sieci, wizualizując je w postaci drzewka problemowego oraz odnosili się do konkretnych przykładów ofiar cyberstalkerów- szukając najlepszej strategii pomocy pokrzywdzonym bohaterom historyjek.

Jak się okazuje, dla przeciętnego ucznia Internet to bezkresne morze różnorodnych możliwości, po którym można beztrosko surfować. Zachwyt nowoczesnością, a zwłaszcza  technologią  informacyjną i komunikacyjną, przysłania często zdrowy rozsądek.  Właśnie dlatego niezbędne wydaje się być ustawiczne  podnoszenie kompetencji na wszystkich 3 płaszczyznach: uczniowie, rodzice, nauczyciele w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz właściwego reagowania  i radzenia sobie w sytuacji zagrożenia.

Działania podjęte przez szkołę w zakresie realizacji projektu zostały utrwalone na materiale filmowym, który weźmie udział w I edycji konkursu, oczywiście  w ramach projektu.

Projekt jest realizowany przez Fundację Nowoczesna Polska,  sfinansowany ze środków MEN, a honorowy patronat objęło m.in. Ministerstwo Cyfryzacji. 

 

 

Alicja Dobosz

 

 

 

BIP

 

 

Odwiedzający

Naszą witrynę przegląda teraz 45 gości 

Statystyki

Odsłon : 1912807

Pogoda