Home Aktualności Wycieczka do Rzeszowa.
PDF 

 

1 marca grupa 44 uczniów, w tym znaczna część członków SKO, udała się na wycieczkę do Rzeszowa, której głównym punktem była lekcja bankowości w Rzeszowskim Oddziale Narodowego Banku Polskiego.

Wycieczka była w znacznym stopniu dofinansowana z funduszy SKO.

Pracownica banku zapoznała uczniów ze specyfiką pracy NBP, powiedziała , kto może założyć w nim konto, jak wymienić pieniądze, które uległy zniszczeniu w wyniku używania lub na skutek nieszczęśliwego wypadku.

W czasie spotkania uczniowie uczyli się odróżnić prawdziwe banknoty od fałszywych, dowiedzieli się, gdzie znajduje się skarbiec NBP w Rzeszowie,  zobaczyli zdjęcia z jego wnętrza oraz poznali wartość banknotów i monet,  które są w obiegu w naszym kraju.

Najlepszy z uczestników wycieczki, który zapamiętał wszystkie sposoby sprawdzania oryginalności banknotu, otrzymał nagrodę w wysokości 175 tysięcy złotych - niestety w formie brykietu.

Poza tym uczniowie zobaczyli na slajdach sztabkę złota, dowiedzieli się,  ile ona waży i jaką ma wartość.

W części wystawowej podziwiali  stare maszyny do niszczenia banknotów, liczenia monet oraz stare sejfy.

Ogromne wrażenie zrobiły na wszystkich  worki ze zniszczonymi banknotami o  różnej wartości, w tym nawet 4 milionów złotych.

Na koniec wizyty uczestnicy wycieczki podziwiali wystawę  "Ze zbiorów jasielskich numizmatyków".

Jednak największą atrakcją wizyty w banku była wymiana monet 2 zł i 5 zł obiegowych na monety okolicznościowe. Być może z czasem nabiorą one ogromnej wartości. Przekonamy się o tym za kilka lub kilkanaście lat.

Drugą częścią  wycieczki było zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej
w Rzeszowie, która liczy 3 kondygnacje na głębokości  0,5 – 10 m pod płytą rynku i ma długość 396 m. Składa się ona z 15 korytarzy, 25 piwnic z XIV-XVIII w. W podziemiach można było podziwiać starą broń, zbroje, gliniane figurki i naczynia, stare urządzenia stolarskie i gospodarstwa domowego oraz narzędzia tortur.

Była to bardzo pouczająca wycieczka,  nie tylko dla uczniów, ale i dla opiekunów.

Bożena Janocha, Małgorzata Biś,

 Barbara Krawczyk, Grażyna Gancarz

 

 

 

 

BIP

 

 

Odwiedzający

Naszą witrynę przegląda teraz 53 gości 

Statystyki

Odsłon : 1912172

Pogoda