Home Aktualności Betlejemskie Światło Pokoju.
PDF 

 

20 grudnia 2015r. zuchy z 11 GZ ,,Laskowe Orzeszki” działającej
w naszej szkole przygotowały uroczystą oprawę mszy świętej w jedlickim Kościele Parafialnym, w czasie której nastąpiło uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju.

„Zauważ człowieka” to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Już po raz 25 harcerze i harcerki będą strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami.

Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień.
To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 28-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP, pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

 

Jolanta Muzyka

 

 

BIP

 

 

Odwiedzający

Naszą witrynę przegląda teraz 60 gości 

Statystyki

Odsłon : 1912826

Pogoda