Home Aktualności "Witaj, majowa jutrzenko..."
PDF 


          4 maja odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia zorganizowana dla uczczenia
Święta Narodowego Trzeciego Maja. Akademię przygotowała klasa 6a oraz kilkoro uczniów z klasy 5a, 5b i 6b pod opieką nauczycieli.

         Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to bardzo doniosłe święto. Kiedy w 1791 roku uchwalono ustawę regulującą zakres działania władz państwowych oraz prawa obywatelskie zwaną Konstytucją, była ona pierwszą w Europie, a drugą w świecie po Konstytucji amerykańskiej. Powinniśmy być dumni, że takie dzieło, będące wyrazem myśli reformatorskiej, powstało na naszej polskiej ziemi.

         Dzieci uczestniczące w akademii wspominały tę historyczną chwilę oraz to, co zdarzyło się później – kolejne rozbiory, upadek Rzeczpospolitej i życie narodu, który nie miał swojego państwa, ale wbrew wszystkiemu trwał, tworzył, odbudował nadzieję i zwyciężył. Bardzo mocno zabrzmiał też apel do polityków, by rządzili mądrze
i sprawiedliwie, bo to im powierzyliśmy swój los i są za nas odpowiedzialni. 

         Ważność tego dnia uczniowie podkreślili odświętnym strojem. Bardzo cieszy fakt, że również najmłodsi członkowie naszej szkolnej społeczności galowym strojem uczcili majowe święto. Dzięki temu czuli, że „coś ważnego Polska dziś święci”. W ten sposób już najmłodsi uczą się odpowiedzialności za Ojczyznę, bo:„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. 

         Odświętny strój jest wyrazem naszego szacunku dla Ojczyzny, jej historii, dowodzi naszego przywiązania do tej szczególnie umęczonej, skąpanej we krwi, ale najbliższej naszemu sercu cząstki świata.

         Po zakończeniu części artystycznej głos zabrała Pani Bożena Baran – dyrektor szkoły. Podziękowała uczniom i opiekunom za przygotowanie akademii oraz wręczyła nagrody laureatom Szkolnego Konkursu Wiedzy o Patronie Szkoły.

 

 

 

BIP

 

 

Odwiedzający

Naszą witrynę przegląda teraz 50 gości 

Statystyki

Odsłon : 1913085

Pogoda